Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Dziecko to bardzo ważny i wymagający szczególnej uwagi pacjent. W przypadku dzieci najważniejsze jest podejście, które zachęci i nie zrazi małych pacjentów do wizyt u stomatologa. Staramy się, aby każda wizyta dziecka, a w szczególności pierwsza wizyta w naszej klinice, była miłym przeżyciem.

Lęk dziecka przed wizytą u dentysty jest zwykłą reakcją na nowe miejsce, nowe osoby oraz narzędzia, dlatego małego pacjenta odpowiednio przygotowujemy do wizyty w gabinecie. Na początku staramy się zapoznać dziecko z nowym miejscem, umożliwić mu poznanie pomieszczenia w dającym poczucie bezpieczeństwa towarzystwie opiekuna. Dziecko poznaje sprzęt i narzędzia, które mogą być użyte w trakcie leczenia. Lekarz nawiązuje kontakt z dzieckiem, w prostych słowach omawia przebieg wizyty oraz tłumaczy mu, co może odczuwać.

Maluchowi trudno jest zrozumieć głębszy sens wizyty u stomatologa. Dlatego stosujemy różne metody, aby rozbudzić wyobraźnię dziecka i odwrócić jego uwagę od wszystkiego, co mogłoby zrodzić poczucie zagrożenia. Staramy się nagradzać odwagę malca i nie przedłużamy wizyty ponad potrzebę.
Nigdy nie oszukujemy małego pacjenta, ani nie działamy „z zaskoczenia”. Wiemy, że zaufanie do lekarza dentysty powinno budować się od najmłodszych lat.

Mając do wyboru wiele metod leczenia choroby próchnicowej, kierujemy się przede wszystkim zdrowiem pacjenta, nie zapominamy jednak o potrzebach związanych z estetyką. Nawet małe dziecko ma potrzebę poczucia własnej atrakcyjności. W przypadku leczenia zębów mlecznych proponujemy dzieciom wybór koloru wypełnienia. Pozwalamy w ten sposób włączyć się dzieciom w podejmowanie decyzji dotyczących leczenia i sprawić, że nieprzyjemny zabieg nabiera cech zabawy. Różowy i zloty dla „księżniczek” i niebieski lub zielony dla „pilotów” to najczęściej wybierane kolory.

Dla najmłodszych pacjentów specjalny pokój zabaw, który w bezpośredni sposób pozwala zniwelować strach i stworzyć bajkowy klimat. Pierwszy kontakt z lekarzem stomatologiem zostaje nawiązany właśnie w tym miejscu.

Wiemy, iż wszystkie, nawet najbardziej absurdalne zachowania dziecka, występujące w trakcie, czy też przed leczeniem stomatologicznym, wynikają ze strachu. Szanujemy ten strach i pomagamy dzieciom go pokonać.